Der var stadig en del på spil for de unge U19-drenge, der havde muligheden for at slutte på en 2.plads.
Sæsonens sidste kamp skulle spilles i Slagelse, hvor hjemmeholdet ikke havde meget at spille for.
Som Joachim (U19-anføreren) udtalte i sit interview, skulle de bruge hjælp fra Farum 2, der skulle i kamp mod B1903 🙏
Intet var overladt til tilfældighederne i dagens kamp. Der var klasseforskel, og derfor kunne drengene hente en flot 0-3 sejr mod Slagelse B&I.
Især Ilias Abdalas var afgørende med to mål og en assist. Det er på trods af, at den unge mand var afsted med førsteholdet i Næstved. Her blev det til knap 20 minutter på banen i 0-1 sejren.
Her kan I se kampfakta ⬇️
⚽️ 15' 0-1: Marcus Grevy
⚽️ 22' 0-2: Ilias Abdalas
⚽️ 74' 0-3: Ilias Abdalas
Desværre vandt B1903, og derfor slutter U19-holdet på en rigtig flot 3.plads 🥉
Håbet og forventningerne fra trænerduoen MO og Samir Abdalas var en top-3, og må derfor siges at være en særdeles godkendt sæson med blot ét nederlag til topholdet Vanløse.
MISSION ACCOMPLISHED ✅
