"FCK KAN VI ALTID SLÅ"

Vores fantastiske og altvidende historiker, Ole Vadmand, har bidraget med et stort stykke arbejde. Tilbage i 2010 havde, Boldklubben Fremad Amager, 100-års jubilæum og i den sammenhæng stod, Ole, bag redaktion og tilrettelæggelse af en forrygende bog med historien om klubben.

I den bog kan der udplukkes nogle helt bestemte begivenheder og mindeværdige øjeblikke i klubbens historie.

Derfor har vi lavet et "throwback" i dagens anledning - men hvorfor i dagens anledning her den 14. august 2019?

Tilbage i 1994 kunne Fremad klatre op i Superligaen for første gang i klubbens lange historie. I klubbens anden runde af Superligaen ventede et besøg i parken.

Det er i dag 25 år siden at Fremad vandt den første kamp mod FCK i Superligaen, og resultat blev 2-3 til Ama'rkanerne. Fremad har i øvrigt ikke tabt til FCK i Superligaen, da det også blev til en 3-2 sejr senere på sæsonen i Sundby. Nedenfor kan man se scoringerne fra 2-3 kampen i parken:

34' 0-1: Lars Bo Larsen

63' 0-2: Dennis Heine

68' 1-2: Michael Johansen

82' 1-3: Christian Clem

89' 2-3: Per Frandsen

Glædelig 25-års dag til Fremad-fansene 💙

#ubesejretmodfckisuperligaen

"FCK kan vi altid slå" - Fremad-enden jubler over 2-3 sejren i parken (foto: Ole Vadmand)