OPTAKT TIL KAMP - STATUS FRA GAXE

Klubbens nye sportslige chef har nu været indlemmet på Øen i en uge, og har haft en stor mængde opgaver at tage sig af.

Herunder at komme på plads med klubbens sportslige overblik i fællesskab med den nye cheftræner, Joakim Mattsson.


”Det har været en rigtig god start på de interne linjer, og jeg er blevet taget godt imod. Der har været en del ændringer indenfor den seneste måned i klubben med tilgang af Joakim og jeg, samt et farvel til nogle af spillerne i truppen.

Både Joakim og jeg har brugt tid på at samle overblikket. Vi havde begge et godt overblik over, hvad truppen bestod af, inden vores ankomst. Sammen har vi fokuseret på at indstille os på, hvad vi skal på plads i et rigtig kort transfervindue,”


”Med de afgange vi har haft i spillertruppen, skal vi sørge for at hente de rigtige spillere ind. Hverken Joakim eller jeg er interesseret i bare at hente spillere ind for at lukke huller. Vi holder øjne og øre åbne for at stå stærkest muligt til forårssæsonen. Men selvfølgelig med henblik på en langsigtet løsning, og ikke bare tilgang af spillere på den korte bane,”


”Staben og truppen fik en god start med 3-0 sejren over Avarta med rigtig mange ændringer over to halvlege. De her kampe giver også mulighed for at teste nogle prøvespillere i kampaktion. Kampen gav os et billede af, hvad vi skal sigte efter af tilgang. Nu venter der en lidt anden opgave senere i dag mod Superligaholdet, Lyngby BK,” siger Gaxe.


Kl. 13:00 er der kampstart i årets anden træningskamp mod Lyngby BK. Grundet restriktionerne i dansk fodbold, er der ikke lukket for indgang til kampen. Derfor dækker vi kampen via Fremad Twitteren.